Як вам відомо, платники єдиного податку 4 групи щорічно до 20 лютого повинні подати до податкових органів звітність для підтвердження статусу платника зазначеного податку на наступний рік.
Досить часто виробники не встигають виконати зазначений обов’язок вчасно з тих чи інших причин. В такій ситуації у податкової завжди готовий стандартний вихід – анулювання статусу платника єдиного податку.
Що ж робити агровиробнику, погодитися і перейти на загальну систему оподаткування чи шанс все таки є?
Давайте розберемося в матеріальній частині. Які у податкової підстави?
Так положення пункту 299.10 Податкового кодексу України передбачають, що анулювання статусу платника єдиного податку в тому числі може відбуватися якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу, тобто ту саму загальну та звітну податкові декларації, які необхідно подавати до 20 лютого кожного року для підтвердження статусу платника ЄП.
Отже, якщо вчитатися в зазначене положення Кодексу, то з нього випливає висновок, що позбавлення статусу може статися у випадку неподання звітності, але не тоді, коли вона подана із запізненням.
На щастя такий висновок поділяють і українські судді, та зазначають, що несвоєчасна подача звітності не є підставою для анулювання статусу платника єдиного податку.
До того ж таке анулювання зазвичай відбувається без проведення перевірки та навіть винесення рішення про анулювання статусу, що також є порушенням зі сторони податкової.
Отже, сам по собі пропуск строку подання загальної та звітної декларацій і розрахунку частки с/г виробництва не є підставою для анулювання статусу платника єдиного податку та такі дії податкової з високою результативністю можуть бути оскаржені в суді.
При цьому звертаємо увагу на той факт, що зазначений вище висновок буде вірним у випадку, якщо у податкової немає інших підстав для анулювання відповідного статусу на підставі пункту 299.10 Податкового кодексу України.